Cukrová vata je sladká svačina, která si po léta užívá obrovskou popularitu na festivalech, v zábavních parcích a na různých slavnostech. I když se pro mnohé z nás primárně spojuje s dětstvím a bezstarostnými chvílemi, málo kdo si je vědom, jak fascinující je proces jejího vytváření.

Proces tvorby jedné z nejikoničtějších svačin

Základní složkou cukrové vaty je, jak už název napovídá, cukr. V prvním kroku výroby je cukr umístěn do speciálního stroje na cukrovou vatu, který je vybaven centrálně umístěnou nádobou, kde se cukr postupně zahřívá do tání. Jakmile cukr dosáhne požadované teploty a stane se tekutým, začíná další fáze procesu.

Stroj roztáčí tekutý cukr ven pomocí odstředivé síly skrze malé otvory umístěné na obvodu nádoby. V důsledku této síly se proudy tekutého cukru, v okamžiku, kdy se dostanou ven, prudce ochladí a krystalizují, čímž vznikají tenké nitě, které se následně hromadí na speciálním kuželovitém prvku stroje.

Obsluha stroje používá tyčinku nebo speciální paličku, která se otáčí kolem kuželu, aby obalila tyto tenké nitě cukru, čímž vytváří charakteristickou nadýchanou strukturu vaty. Díky tomuto procesu získává cukrová vata svou unikátní, lehkou a vláknitou formu, která se v ústech rozplývá, nabízející jedinečnou chuť a texturu.

I když je cukrová vata jednoduchým produktem ve svém složení, možnosti její personalizace jsou prakticky neomezené. Do výroby cukrové vaty lze přidat různé barviva a aromata, což umožňuje získání vaty v mnoha chutích a barvách, od klasické růžové po intenzivní modrou nebo zelenou, a dokonce i ovocné nebo karamelové chutě.

Zveme vás k návštěvě stránky gastrofun.cz, kde najdete široký výběr produktů pro cukrovou vatu. Ideální pro rodinné oslavy, párty, festivaly nebo jako sladký doplněk k menu ve vaší restauraci nebo kavárně.

Kategorie: Blog